Jak rozczesać włosy?

Któż nie wie, czym jest kołtun polski? Przyniósł on tylko złą sławę Polakom. Jeśli nie chcesz mieć potarganych i sklejonych włosów, tak jak nasi przodkowie (niestety), zadbaj o swoje włosy. A jeżeli nie wiesz jak poprawnie rozczesać włosy, zastosuj się do porad opisanych w tym artykule.

To, jak bardzo włosy są skołtunione zależy od tego, w jaki sposób o nie dbamy. Ocierają się o ubrania i skórę, w efekcie czego łuki włosa podnoszą się; włosy nie są już takie gładkie. Najbardziej podatne na potarganie są włosy Europejek (mimo że są elastyczne i miękkie); włosy azjatyckie już mniej. Nasze włosy są skołtunione każdego ranka, gdy wychodzimy spod prysznica lub zaskoczy nas wichura. Wymagają wtedy dokładnego rozczesania. Włosy traktujemy szczotką lub grzebieniem również przed snem. A jak rozczesać włosy, które są bardzo splątane? Kilka prostych trików pomoże ci doprowadzić włosy do ładu.

Kosmetyki, które ułatwiają rozczesywanie włosów

W drogeriach dostępnych jest wiele kosmetyków, które pomagają rozczesać włosy. Należą do nich szampony, maseczki i odżywki bez spłukiwania. Przydatny może się okazać również jedwab na włosy lub produkty w sprayu. Te ostatnie nie obciążają włosów, a ich aplikacja jest szybka i wygodna; możemy nakładać je zarówno na włosy wilgotne jak i suche. Wszystkie kosmetyki, które ułatwiają rozczesywanie, powinny posiadać właściwości nawilżające albo wygładzające. W składzie takich kosmetyków muszą znaleźć się zatem: proteiny jedwabiu, keratyna, olejek migdałowy, silikony.

Szczotki i grzebienie

Aby dobrze rozczesać włosy, należy dobrać odpowiednią szczotkę lub grzebień. Najlepsze są szczotki wykonane z włosia naturalnego, choć rozstaw „ząbków” grzebienia i materiał, z którego zrobiona jest szczotka, powinny być uzależnione od struktury i rodzaju włosów. A zatem plastikowa szczotka z gęstymi zębami prawdopodobnie powyrywa pojedyncze włosy; może zaś ładnie rozczesać włosy cienkie i krótkie. Grzebień, w którym rozstaw zębów jest szeroki, doskonale nadaje się do włosów kręconych lub gęstych. Natomiast szczotką z miękkim włosiem wygładzimy włosy wcześniej rozczesane grzebieniem.

100 pociągnięć szczotką, by włosy błyszczały

To stary i wypróbowany sposób naszych babć. Szczotkowały one włosy tak długo aż nabrały odpowiedniego blasku. Co sprawiało, że włosy lśniły? Nasze babki myły włosy nieco rzadziej niż robimy to obecnie. Między pasemkami zostawały więc substancje nawilżające i natłuszczające skórę głowy (współcześnie nazywamy to sebum lub mówimy o tłustych włosach). Za pomocą szczotki rozprowadzały je na całej długości włosów.

Jak rozczesać włosy – zasady

Styliści i fryzjerzy wyliczają kilka zasad, którymi możesz kierować się, jeśli chcesz poprawnie rozczesać włosy. Oto niektóre z nich: delikatnie umyj włosy szamponami; zastosuj maseczki lub odżywki przeznaczone do spłukiwania; rozczesz włosy grzebieniem z szerokim rozstawem zębów zanim spłuczesz odżywkę; rozczesuj lekko podsuszone włosy; ręcznikiem papierowym delikatnie odsącz wodę z mokrych włosów; rozczesywanie włosów zacznij od końcówek, przesuwając się ku górze; końcówki włosów smaruj jedwabiem; użyj suszarkę z funkcja jonizacji; nie rozczesuj włosów plastikowymi i metalowymi grzebieniami lub szczotkami; stosuj kosmetyki, które chronią włosy przed wysoką temperaturą; raz na pół roku zrób specjalną kurację dla włosów w salonie kosmetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *